Oživení interiéru přírodními prvky a živými květy či rostlinami lze realizovat také ve velmi dekorativní formě. Vedle zelených stěn, které se užívají jako rostlinné obrazy si můžete prostředí bytu vyladit také kombinací rostlin různých barev a tvarů v působivých a umělecky vyvedených květináčích. Ty mohou dotvářet útulný charakter konkrétní místnosti a zároveň zlepšovat její mikroklima. Pozor ovšem na výběr konkrétních rostlin, vlivem vegetačních vlastností a interakce s prostředím je dobré se informovat o tom, zda se do konkrétní místnosti hodí. Obvykle se v tomto směru speciálně vybírají především rostliny do pokojů, ve kterých se spí.
Na co si dát pozor při výběru rostlin
Pokojové a okrasné rostliny vytváří příjemné prostředí interiéru, neměly by se však pěstovat univerzálně – jejich rozmístění do jednotlivých místností je závislé na metabolických procesech rostlin.
V denních místnostech například nevadí rostliny s výraznými vůněmi či slabou generací kyslíku během noci. Obdobně v místnostech s vyšší vlhkostí (koupelny, kuchyně). Rozmístění by mělo být také realizováno podle toho, jak senzitivní jsou rostlinky k slunečnímu záření.
V místnostech, kde se spí (ložnice, dětské pokoje), oceníte především rostliny s produkcí kyslíku v noci. Ideální je v tomto případě dracéna (tchýnin jazyk), toulitka, fialka (zachytávající prachové částice), aloe vera nebo kuchyňské bylinky s jemným uklidňujícím aromatem.
V čem okrasné a pokojové rostliny pěstovat
Výběr vhodného květináče pro pěstování pokojových rostlin závisí především na velikosti rostliny, převažujícím stylu místnosti, plánovaném umístění květináče, a především vašich preferencích a vkusu.
Nabídka různých květináčů a truhlíků je poměrně široká, k dosažení správného designového efektu je však optimální vybírat z interiérových typů se speciálním provedením.
Dekorativní květináče
Kromě vlastní rostlinky je důležitým dekorativním prvkem také samotný vnější květináč. Do interiéru by se měl hodit a odpovídat stylu a designovému rázu pokoje, zejména v případě, že do něj hodláte umisťovat rostliny či květenství větších rozměrů.
V denních prosvětlených místnostech s nábytkem bílým nebo ze světlého dřeva se budou krásně vyjímat jednoduché kulaté keramické květináče světlých barev (bílá, jemně modrá či béžová), případně s drobným dekorem nebo texturou – zejména zelené rostliny v nich krásně vyniknou. Velmi pěkně vypadají také květináče z betonu.
U tmavších pokojů jsou dobrou volbou materiály květináčů odrážející světlo, tzn. s kovovým leskem nebo zrcadlovým efektem. Nebojte se barevnějších vzorů či mozaiky, kovový lesk či sklolaminát s patinou ve stříbrné barvě interiér dobře prosvětlí.
Kromě materiálu si můžete vybírat také mezi různými tvary – aktuálně jsou velmi populární dlouhé a štíhlé květináče, do nichž se neosazují příliš veliké rostliny, takže dominantním dekorativním prvkem je tělo květináče.
Speciální typy květináčů
Preferujete-li hodně zeleně nebo netradiční prvky, můžete dekorační květináč nahradit speciálním květináčem s vnějším osázením. Jedná se o klasický keramický květináč s porézní texturou stěn, který se naplní zeminou a osází z vnější strany. Velmi dobře se na něm pěstují zejména bylinky a vizuálně je rovněž zajímavý.
Vyžíváte-li se v detailech, můžete si z rozbitých květináčů vyrobit kaskádovitou miniaturní zahrádku. Tento typ rostlinné dekorace bývá doplněn různými keramickými nebo kovovými miniaturami a umožňuje osázení více typy rostlin, které mají alternovat běžné přírodní prostředí. Miniaturní zahrádky jsou krásným doplňkem denních místností, který budou obdivovat zejména děti.