Ať už žijete single, šetříte peníze, chodíte domů prakticky jen přespat, a nebo velmi neradi uklízíte, zvolili jste ke svému bydlení zřejmě malý byt. Poradíme vám, jak i v malých prostorách můžete bydlet stylově.
Šetřete místem
Nábytek musí být plně funkční a velmi důmyslně provedený tak, že nezabere moc místa a naopak skýtá velmi kvalitní úložný prostor. Většinou se vyplatí nábytek na míru, který využije všechny zkosené stropy či netradičně řešená místa. Využijte vestavěné skříně až ke stropu, nástavce, úložné prostory v posteli, nebo naopak skládací nebo sklápěcí lůžko, zásuvné moduly, závěsné skříňky i poličky. Výborné jsou posuvné dveře, které nejsou nenáročné na prostor.
Optické zvětšení prostor
Malý byt je nutné zesvětlit. Vymalujte světlými zářivými barvami, které velmi dobře odráží světlo. Jednu stěnu můžete vymalovat výraznější barvou, nebo použít pruhy, které opticky zvětší místnost. Použijte veselé barvy na kachličky nebo dlaždice. Nepoužívejte ty malé. Větší čtverce nebo obdélníky zvolených kachlí prostor náležitě zvětší. Podlahu zvolte jednotnou a světlejší, nebo na tmavší podlahu položte alespoň z části světlý kus koberce. Důležité je také kvalitní osvětlení. Použijte kromě centrálního světla i několik lampiček a třeba i stojací lampu.
Použijte zrcadla na dveře vestavěných skříní a reflexní materiály na nábytek, jako je třeba sklo. Šetřete dekoracemi, které slouží většinou jako lapače prachu a veškeré rovné plochy se snažte raději udržet prázdné.
Okna
Denní světlo je nejlepším pomocníkem k vytvoření útulnosti celého prostoru. Nepoužívejte závěsy, zvolte raději žaluzie, jsou funkční a nezabírají místo. Pokud trváte na záclonách, volte jen jemné vzory. Pokud na závěsech trváte, protože se vám zdá, že prostor zútulní, ozdobte okna decentními lehkými závěsy ve světlé barvě. Prostor před okny nechte zcela volný, ať může světlo pronikat dovnitř.
Dělení prostor
Dělení malého prostoru na víc částí tak, aby vznikl pomyslný prostor pro obývací pokoj, pracovní kout či ložnici se může tak trochu vymstít. Mnohdy se tím vytvoří tmavé části bez pronikajícího světla. Nepoužívejte žádné mohutné příčky a vyvarujte se dělení prostoru nábytkem. Velmi estetické a funkční jsou světlé paravány na dělení prostoru. Také je dobré v případě příček použít skleněné luxfery propouštějící světlo, nebo skleněné vitráže.
Sklápěcí a skládací nábytek
Tento typ nábytku je v interiéru malého bytu naprosto nezbytný. Výborné jsou sklápěcí nebo skládací postele. Sklápěcí může být i deska jídelního stolu. Využijte skládací nebo stohovací židle, které můžete použít pouze v případě návštěvy. Využijte malé a přenosné odkládací stolky a variabilní police. Důležitá je hravost, to je přesně to, co váš malý byt potřebuje. Pak se stane funkčním i útulným zároveň.
Předsíň a úložné prostory
Úložné prostory se řeší v jakémkoliv bytě a v tom malém obzvlášť. Dejte přednost vestavěným skříním na míru a využijte každý centimetr místa od podlahy až nahoru ke stropu. Kupte si malé skládací schůdky, ať všude pohodlně dosáhnete. Nábytek na míru je investice k nezaplacení. Využijte možnosti přeskládání zimního a letního oblečení nahoru a dolu v rámci ročního období. Šikovný truhlář vám určitě dokáže s prostorem dobře poradit.
Mini koupelna
V malé koupelně je asi jen to nejnutnější, tedy umyvadlo a sprchový kout. Využijte třeba skříňku s umyvadlem bez nožiček, ať využijete každý centimetr. Nad něj umístěte závěsnou skříňku se zrcadlem a dobrým světlem. Pokud zde bude i pračka, kupte si nízkou buď pod umyvadlo, nebo tu úzkou, která se do koupelny vejde a nezabere moc prostoru. Při vybírání hledejte i objem bubnu. Dají se najít i úzké pračky na 7 kg prádla, někteří výrobci jsou dnes opravdu šikovní. Na stěny můžete zase pověsit police. Perfektním pomocníkem jsou boxy a košíky, do kterých schováte vše, co bude v koupelně po ruce.
Kuchyně a jídelna
Investujte do vhodné kuchyňské linky. Opět se přimlouvám za tu na míru i s vestavěnými spotřebiči. Využijte maximálně veškerého okolního prostoru. Zde právě uvažujte o sklápěcích či stohovacích židlích, o rozkládacím stolu či sklápěcí desce. Můžete také použít barový či jídelní pult. Opět zde platí využití místa od podlahy až ke stropu. Poličky, úložné boxy a zásuvné moduly.
Obývací prostor
Je nutné najít alespoň malý koutek pro relaxaci. Může to být jednoduché křeslo s odkládacím stolkem a lampou, kde si dáte v klidu šálek čaje nebo kávy a přečtete si oblíbenou knížku. Největší kus nábytku má vždy přednost, umísťujeme jej nejdříve a pak dolaďujeme prostor doplňky. Sedačku zvolte rozkládací, získáte tak třeba i prostor pro případné přespání pro své příbuzné či přátele. Můžete zvolit i polštářky k sezení na zemi, taburetky a podnožky místo křesel. Místo klasického konferenčního stolu zase zvolte, skládací či malý odkládací, ať vám nezabere zbytečně moc místa. Dejte sem jen to nejnutnější, ujasněte si, které kusy nábytku opravdu potřebujete.
Ložnice
Prostor na spaní nikdy nesmí být na úkor kvalitního spánku. Zvolte sklápěcí postel s kvalitním roštem nebo postel s úložným prostorem pod ní, kam dáte peřiny a další věci k uskladnění. Vyrábí se i kvalitní skládací postele, které složíte do tvaru pohovky. Okolí prostoru pro spánek nechte vzdušné a nepřeplněné.
Další volbou může být i spací lůžko v patře, pokud vám nebude vadit šplhat nahoru. Nezapomínejte také na to, že teplo stoupá nahoru a spát se má v chladnější místnosti. Toto bývá největší kámen úrazu patrového spaní.
Chystáte-li se zařizovat menší byt a opravdu si nevíte rady, klidně využijte služeb bytového architekta. I v malém bytě lze propojit dostatek úložných prostor spolu s lehkým a moderním interiérovým zařízením. Budete-li se doma dobře cítit, výrazně to prospěje vašemu zdraví i vaší dobré náladě.